Prostředí a předinstalované programy

Telefon jsem dostal se systémem Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou EMUI 4.1.1, kterým Huawei překopává uživatelské rozhraní a ovládání telefonu podle svých představ. Pokud jsem byl dříve zvyklí spíše na čistý Android či jen kosmetické úpravy, mohu očekávat, že v některých nastaveních budu chvíli hledat.

První zapnutí a nastavení pak proběhlo rychle a bez potíží: nastavení jazyka a regionu, přihlášení k Wifi, právní informace, nastavení zabezpečení a otisku prstu. Po připojení k internetu telefon nabídl stažení aktualizace, v době seznamování s telefonem mám tedy poslední aktualizaci číslo sestavení VNS-L21C432B160.

Reakce na ovládání jsou svižné a okamžité. Měl jsem trošinku obavy, protože některé recenze zmiňovali zasekávání. Po několika dnech s telefonem jsem zatím žádné zásadní zaseknutí nezaznamenal, pravděpodobně od té doby výrobce prostředí odladil. Je pravda, že EMUI každému nesedne, protože překopává celý Android kompletně, ale na mě působí přehledně a rychle si na něj zvykám. Nezvykle působí oznamovací lišta rozdělená na dvě poloviny – část s oznámeními a část s ovladači. Největší změnou je pak asi absence menu s aplikacemi. Všechny aplikace jsou přístupné přímo z hlavních ploch, kde lze je seskupovat do složek. Jako příklad je z továrního nastavení složka Google, kde jsou seskupeny všechny googlovské aplikace. Podobně třeba složka Hry nebo Nástroje. Ta obsahuje výrobcem dodané aplikace: správce souborů, hodiny, počasí, kalkulačku, poznámkový blok, záznamník, fm rádio, svítilnu, zrcátko, kompas, zálohování, správce stahování, nástroje pro SIM.

K celkovému prostředí, ovládání a nastavení mám v plánu se vrátit podrobně později. Z 16GB zůstalo pro aplikace volných necelých 10GB, nějaké místo se dá uvolnit odinstalováním her. Aplikace lze bohužel instalovat pouze do telefonu, ale i tak počítám, že pokud veškerá data budu směřovat na kartu, pro běžné používání by mi volná paměť měla bohatě stačit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *