Používání čtečky otisků prstů

P9 Lite je vybaven pravděpodobně stejnou čtečkou prstu jako plnohodnotná pédevítka, což znamená rychlé a přesné reakce. I když jsem včera na internetu objevil nějaké stížnosti na problémy s poruchovostí čtečky, za mě ji musím pochválit a jen doufám, že to tak i v budoucnu zůstane.

Obecně se čtečkami bývá designový problém, kdy nějak více či méně svým umístěním narušují vzhled telefonu. Huawei zvolil umístění na zádech a to, alespoň pro zlatou variantu, nevypadá špatně. Ergonomicky se také ovládá dobře, při držení v jedné ruce je senzor ID otisku pohodlně přístupný ukazováčkem.

V nastavení je možné přiřadit až pět různých ID otisku prstů, každý z nich lze pro přehlednost pojmenovat. Nejčastější použití bude pro odemčení telefonu a to funguje opravdu rychle a spolehlivě. Pokud čtečka přiložený prst rozezná, dojde k okamžitému odemčení telefonu. V opačném případě mobil zavibruje a očekává další pokus. Po několika neúspěšných pokusech odemknout telefon prstem se čtečka na třicet sekund deaktivuje. Vždy je zde alternativní možnost k odemčení použít PIN.

Otiskem prstu je možné odemykat nejen obrazovku, ale je možné ji použít k přístupu do sejfu či pro přístup k uzamčeným aplikacím. To funguje tak, že si v aplikaci ‚Správce telefonu‘ pod položkou ‚zámek aplikace‘ vybrané aplikace zamknete. Pro jejich spuštění je pak nejdříve vyžadován otisk prstu. Stejně tak si zde v budoucnu aplikace můžete zase trvale odemknout. Například v případě bankovnictví se může jednat o doplňkové zabezpečení přístupu do aplikace.

Čtečku lze kromě zabezpečení použít také jako spoušť k pořízení fotografie, k přijmutí hovoru, či zastavení budíku. Kromě toho umí jednoduchá gesta, kdy posunutím po čidle lze zobrazit a schovat oznamovací panel, případně dvojitým dotekem oznámení z panelu vymazat. Podobně při prohlížení fotografií lze posunem prstu po čidle doleva či doprava přecházet mezi fotografiemi. Tyto gesta nevyžadují aby byl otisk registrován, lze takto telefon ovládat jakýmkoliv prstem a musím říct, že je to velmi návykové.

Jak jsem na začátku psal, čtečka otisků je velmi povedená a pevně doufám, že problémy z internetových diskuzí byly záležitostí prvních kusů telefonu a já je muset řešit nebudu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *